Reklama

Ładowanie...

Jak Rosja zaprzyjaźnia się z Afryką? Kopalnie złota, najemnicy Wagnera i wspólne ćwiczenia [JAGIELSKI STORY #21]

Jak Rosja zaprzyjaźnia się z Afryką? Kopalnie złota, najemnicy Wagnera i wspólne ćwiczenia [JAGIELSKI STORY #21]

01.02.2023
Czyta się kilka minut
RPA, Rosja i Chiny razem organizują ćwiczenia wojskowe dokładnie w rocznicę napaści na Ukrainę. Francuskich spadochroniarzy w Mali zastąpili rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Wkrótce to samo może stać się w Burkina Faso. Dlaczego Afryka zmienia sojusznicze barwy? Gdzie jeszcze flagę francuską zastąpi rosyjska? Jak najemnicy z Wagnera bronią interesów Kremla i czy poradzą sobie z islamskimi partyzantkami w Mali i Burkina Faso? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
fot. Grażyna Makara

Posłuchaj

W

W tym odcinku:

  • Rosyjskie wpływy w Afryce rosną. Co oferuje Kreml, czego nie może zapewnić Francja, dawna kolonialna metropolia?
  • Jak działa Grupa Wagnera? Czy armia prywatnych ochroniarzy poradzi sobie z dżihadystami na Sahelu?
  • Prawie połowa krajów afrykańskich nie potępiła rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Skąd wynika popularność Rosji w Afryce?

Świat w skrócie | Strony świata, w które warto spojrzeć 1 lutego 2023:

  • PAPIEŻ W KRAJACH UPADŁYCH | Pielgrzymka Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

Słuchaj też:

Nowe odcinki podkastu realizujemy dzięki Waszemu wsparciu. Dołącz do zbiórki na Patronite>>>

JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.

 

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter