Reklama

Ładowanie...

JAGIELSKI STORY #9 | Dżihad w Afryce. Jak działa Państwo Islamskie na Sahelu?

JAGIELSKI STORY #9 | Dżihad w Afryce. Jak działa Państwo Islamskie na Sahelu?

06.07.2022
Czyta się kilka minut
Porwania, partyzantka i ściągania podatków. Rozmaite grupy dżihadystów w pasie Sahelu potrafią być silniejsze i lepiej zorganizowane niż rządowe armie Mali, Burkina Faso czy Nigru. Pokonać ich nie udało się nawet żołnierzom z Francji, przysłanym tu po wojnie w Libii. Jak powstały te ugrupowania? Na czym opiera się ich siła? Skąd czerpią rekrutów? Dlaczego są tak skuteczne? I dlaczego Europa coraz mocniej przed nimi ustępuje? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
fot. Grażyna Makara

Posłuchaj

D

Dżihad w Mali i Burkina Faso. W tym odcinku:

  • W kwietniu 2022 r. w Burkina Faso porwano obywatela Polski. Uwolniono go dwa miesiące później, zapewne za wysoką cenę. Kto dokonuje takich porwań na Sahelu?
  • Jak powstały i jak działają fundamentaliści islamscy na Sahelu? Dlaczego często są silniejsi niż rządowe armie?
  • Jak młodzi ludzie z pasa Sahelu trafiają do partyzantki? Czy mają inny wybór?
  • Europa boi się kolejnych fal migracji. Czy ten lęk skłoni Zachód do kompromisów i ustępstw wobec dżihadystów?

ŚWIAT W SKRÓCIE | Wydarzenia na świecie, które warto obserwować

  • ROSJA | Putin w pierwszej podróży zagranicznej od 24 lutego. Władimir odwiedził Tadżykistan i Turkmenię. 
  • FILIPINY, ROSJA | Nobliści uciszeni. Maria Ressa i Dmitrij Muratow dostali w zeszłym roku Pokojową Nagrodę Nobla za walkę o wolność słowa. Dzisiaj ich gazety są zamknięte na kłódkę przez państwową cenzurę.

JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.

 

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter