Reklama

Jak poprawić szczepionkę na gruźlicę

Jak poprawić szczepionkę na gruźlicę

13.01.2020
Czyta się kilka minut
C

Choć od niemal stu lat jest na nią szczepionka, gruźlica pozostaje jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób: w 2018 r. na świecie zmarło na nią półtora miliona ludzi. Szczepionka wprawdzie dobrze chroni dzieci, ale słabiej działa u nastolatków i dorosłych. Być może jednak istnieje prosta metoda poprawiająca jej działanie. Naukowcy Patricia Darrah i współpracownicy podawali makakom królewskim szczepionkę na trzy sposoby: tradycyjnie (podskórnie), w formie aerozolu i wprost do układu krwionośnego. Okazało się, że podanie dożylne aktywizuje większą liczbę komórek odpornościowych. Gdy po 6 miesiącach małpy wystawiono na szczep bakterii gruźlicy, w grupie tych, u których szczepionkę podano dożylnie, choroba nie tylko miała słabszy przebieg, ale w większości przypadków w ogóle się nie rozwinęła. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]