Reklama

Ja ciebie chrzczę

Ja ciebie chrzczę

10.08.2020
Czyta się kilka minut
BLICKWINKEL / / ALAMY STOCK PHOTO

„W ostatnim czasie odbywają się celebracje Sakramentu Chrztu Św., udzielane ze słowami: »W imię ojca i matki, ojca chrzestnego i matki chrzestnej, dziadków, członków rodziny, przyjaciół, w imieniu wspólnoty, chrzcimy Was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego«” – czytamy w nocie doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary dotyczącej zmiany sakramentalnej formuły mszy ogłoszonej w Watykanie 6 sierpnia. Kongregacja nie podaje, w których wspólnotach ma to miejsce, niemniej tych przypadków musi być wiele, skoro do Watykanu trafiły pytania o ważność takich chrztów. Na polecenie papieża Kongregacja stwierdza, że formuła „wspólnotowa” jest niepoprawna, a chrzest nieważny, choć jednocześnie rozumie motywy ludzi – podkreślenie wspólnotowego znaczenia chrztu, wyrażenie udziału rodziny oraz chęć uniknięcia „koncentracji świętej władzy w kapłanie ze szkodą dla rodziców i wspólnoty”. Jednak uświęconej tradycją formuły „Ja ciebie chrzczę...” nie można samowolnie zmieniać. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]