Reklama

Intelektualny internet

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jednak w Budapeszcie, a nie we Wrocławiu, znajdzie się główna siedziba Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji (EIT). Decyzja zapadła 18 czerwca.
P

Pierwotnie EIT miał być nową uczelnią, konkurencją dla amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology - kuźni innowacji, szczycącej się przeszło pół setką noblistów. Szybko się okazało, że renomowane uczelnie, jak angielskie trawniki, nie powstają ot tak sobie. Ostatecznie EIT ma być siecią ośrodków badawczych - tzw. Węzłów Wiedzy i Innowacji (WWI). Kierować nimi ma Rada Zarządzająca. To o jej siedzibę starał się Wrocław i poniósł - drugą po walce o Expo 2012 - klęskę. Oferta nie była słaba. Poszło o politykę. Polska, tłumaczył Budapeszt, ma już jedną unijną instytucję - Frontex odpowiedzialny za ochronę granic Wspólnoty. Sęk w tym, że Frontex nie jest tak prestiżowy jak EIT. Tyle po stronie strat.

Wrocław będzie się teraz starał o jeden z WWI. Nasi politycy zabiegali o gwarancję ulokowania go w Polsce. Tego jednak unijne prawo nie przewiduje i, by WWI...

1522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]