Reklama

Intelektualny internet

Intelektualny internet

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jednak w Budapeszcie, a nie we Wrocławiu, znajdzie się główna siedziba Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji (EIT). Decyzja zapadła 18 czerwca.
P

Pierwotnie EIT miał być nową uczelnią, konkurencją dla amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology - kuźni innowacji, szczycącej się przeszło pół setką noblistów. Szybko się okazało, że renomowane uczelnie, jak angielskie trawniki, nie powstają ot tak sobie. Ostatecznie EIT ma być siecią ośrodków badawczych - tzw. Węzłów Wiedzy i Innowacji (WWI). Kierować nimi ma Rada Zarządzająca. To o jej siedzibę starał się Wrocław i poniósł - drugą po walce o Expo 2012 - klęskę. Oferta nie była słaba. Poszło o politykę. Polska, tłumaczył Budapeszt, ma już jedną unijną instytucję - Frontex odpowiedzialny za ochronę granic Wspólnoty. Sęk w tym, że Frontex nie jest tak prestiżowy jak EIT. Tyle po stronie strat.

Wrocław będzie się teraz starał o jeden z WWI. Nasi politycy zabiegali o gwarancję ulokowania go w Polsce. Tego jednak unijne prawo nie przewiduje i, by WWI...

1522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]