Reklama

Inny Wiedeń

Inny Wiedeń

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Strawiona w 1796 r. pożarem osiemnastowieczna szczwalnia, w której organizowano okrutne walki zwierząt ku uciesze gawiedzi. Wiedeńskie "drugie miasto - podziemia Biblioteki Narodowej z milionami tomów, podziemia Muzeum Historii Naturalnej z siedemdziesięcioma tysiącami spreparowanych ryb, krypty pełne szczątków umarłych, katakumby piwnic na wino, kanały...
Z

Zakład psychiatryczny w Gugging, gdzie w "Domu Artystów" przebywają chorzy parający się sztuką. Szary Dom, czyli siedziba Wydziału Karnego Sądu Krajowego w Wiedniu; w jednym z jego pomieszczeń za czasów nazizmu 1184 osoby położyły głowę pod ostrze gilotyny. Schronisko dla bezdomnych przy Meldemannstrasse, w którym na początku wieku mieszkał niejaki Adolf Hitler i które nadal pełni pierwotną funkcję. Wieża Pomyleńców, zwana Babą Drożdżową cesarza Józefa II, ukryta w zabudowaniach Szpitala Ogólnego i mieszcząca kiedyś cele dla chorych psychicznie, a dziś - Muzeum Anatomopatologiczne... Od razu widać, że podróż, do jakiej zaprasza nas autor, biegnie raczej poza utartymi szlakami. I nawet gdy zawędrujemy do najsłynniejszej budowli Wiednia, czyli katedry św. Szczepana, albo do Muzeum Historii Wojska w wiedeńskim Arsenale, poznawać je będziemy z innej niż dotąd perspektywy.

...
4149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]