Reklama

Historia ciągle otwarta

Historia ciągle otwarta

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Alicja Klich-Rączka: Moi pacjenci z wiekiem wcale o obozie nie zapominają. To, co się wydarzyło we wczesnej młodości, dzieciństwie, pozostaje w naszej pamięci znacznie żywsze i z czasem nabiera większego znaczenia.
Fot. Andrzej Banaś

PATRYCJA BUKALSKA: Prowadzi Pani od wielu lat w Krakowie przychodnię dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Oni sami często mówią o sobie nadal: „więźniowie”. Skąd ta różnica: „więźniowie” i „byli więźniowie”?
ALICJA KLICH-RĄCZKA: Gdy o nich mówię, zwykle mówię „więźniowie obozu”, bo ta historia się nie zamknęła. Przychodnia nazywa się „dla byłych więźniów”, są stowarzyszenia „byłych więźniów”. Natomiast w ich głowach nie ma „byłych”. Oni nadal tym żyją, nawet jeśli o tym nie mówią. Ich rodziny próbują się z tym uporać, nawet jakoś to zatrzeć, bo przecież ci ludzie byli i są nie tylko więźniami Auschwitz, robili często wiele ważnych rzeczy. Ale jednak zwykle się to nie udaje. Jeden z moich pacjentów przyszedł i powiedział: „Usunąłem swój numer, myślałem, że tak się z tym rozprawię, ale to tylko numer...”.
Pani pierwsze...

5085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]