Reklama

Higiena i mistyka

Higiena i mistyka

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Jak zadra utkwił mi w pamięci list “Najmniejszy okruch" Adama T. Halamskiego (“TP" nr 19/05) w sprawie sposobu przyjmowania komunii. Takie podejście jest mi całkowicie obce i chyba obce byłoby Chrystusowi, który nie stosował zasad higieny w kontaktach z grzesznikami i miał dość jasne poglądy na temat “obmywania rąk" (por. np. Mt 15). Przecież można na tę Wielką Tajemnicę popatrzeć inaczej. Dla mnie to ulga i radość przyjmować Pana na ręce. Moment, gdy On może dotknąć wszystkiego, czego dotykają moje dłonie, choć krótki, jest jednak znaczący. Komunia z Panem, niezależnie od formy przyjęcia, uzdalnia do dziękczynienia, ale sam fakt, że nie jest to tylko bierne przyjęcie (do ust - jakby poza świadomością), lecz spotkanie czynne (ręce to wszak symbol aktywności człowieka, pracy i twórczości), wnosi element szczególnej odpowiedzialności. Jak nie czuć wdzięczności za to, że ,,Bóg w nasze ręce złożył Ciało swe", zaufał człowiekowi, nauczał modlitwy w Jego Duchu: “Powiedz mnie Sobą", “Powiedz Siebie mną".
N

Nie zawsze decyduję się wyciągnąć ręce. Zdarzyło mi się, że kapłan popatrzył na mnie z milczącym wyrzutem i zignorował mój gest kładąc mi hostię do ust. Czułam się upokorzona, bo potraktowano mnie jak “agentkę Heroda". Także, gdy jestem zmęczona i trudno mi się skupić, przyjmuję komunię do ust. Ręce każą myśleć o zaręczynach, tu nie można być nieprzytomnym...

DANUTA WABERSKA (Poznań)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]