Reklama

Ładowanie...

Hierarchia ofiar

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Peter Jahn, twórca Muzeum Rosyjsko-Niemieckiego w Berlinie: W Niemczech dominuje dziś przekonanie, że wzorowo rozliczyliśmy się ze zbrodni nazistowskich i dlatego teraz możemy się wreszcie skupić na własnych ofiarach zbrodni zwycięskich mocarstw. Rozmawiał Joachim Trenkner
J

Joachim Trenkner: Czy niemiecka pamięć zbiorowa, a także ta oficjalna i wyrażająca się w prowadzonej przez państwo "polityce wobec przeszłości", jest sprawiedliwa wobec różnych grup ofiar?

Dr Peter Jahn: Ponieważ ofiarą terroru III Rzeszy padło tak wiele różnych grup ludzi, nigdy nie dojdziemy do takiego stanu, gdy będziemy mogli powiedzieć, że wszyscy oni są upamiętnieni "sprawiedliwie". Także dlatego, że bywamy empatyczni raz mocniej, a raz słabiej, zależnie od tego, co bardziej nas porusza. Jeśli natomiast państwo, mając poparcie opinii publicznej, ustanawia konkretny dzień pamięci, np. Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, wówczas można od tego państwa oczekiwać, że w ramach swej polityki historycznej uwzględni także inne ofiary. Że również inne grupy ofiar zostaną jakoś wspomniane, adekwatnie do ich liczby....

10459

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]