Reklama

Hamlet przegonił Clausewitza

Hamlet przegonił Clausewitza

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Wydarzenia z Nangar Khel i sposób, w jaki dyskutuje się o nich w Polsce, dowodzą, że zagubiliśmy sens naszej obecności w Afganistanie. Zaraz, zaraz: czy ten sens kiedykolwiek istniał?
G

Gdy półtora roku temu "Tygodnik" zorganizował debatę na temat zasadności wysłania polskich żołnierzy do Afganistanu, orientalista Piotr Kłodkowski napisał - powołując się na Talleyranda - że decyzja ta, tak jak i cała operacja NATO w tym kraju, "to gorzej niż błąd, to zbrodnia". Wówczas z nim polemizowałem. Z perspektywy czasu jestem coraz bardziej skłonny przyznać mu rację. Jednak nie dlatego, że operacja Sojuszu Północno­atlantyckiego nie powinna była mieć miejsca, ale dlatego, że sposób jej prowadzenia i podejście do niej zdecydowanej większości sojuszników - w tym Polski - jest zaprzeczeniem zdrowego rozsądku. A tym samym nie daje nadziei ani na realną i trwałą poprawę sytuacji na miejscu, ani na polityczny sukces aliantów.

Zagubiony sens

Mój stosunek do misji afgańskiej i udziału w niej Polski zasadzał się zawsze...

8335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]