Reklama

Grzech Mojżesza

Grzech Mojżesza

27.09.2021
Czyta się kilka minut
M

Mojżesz w łabędzim śpiewie uderza w poetyckie tony. Nim wygłosi pożegnalne błogosławieństwo dla szczepów Izraela, dostaje od Najwyższego instrukcję: ma wspiąć się na szczyt góry Nebo, skąd rozciąga się widok na Ziemię Obiecaną. Tam dokona żywota. „Albowiem z daleka ujrzeć ci ziemię tę, a tam nie wejdziesz, do ziemi, którą oddaję synom Israela” (Pwt 32, 52; Cylkow). Dobrze wiemy, jak bardzo Mojżeszowi zależy, by tam wejść. Na początku tej księgi prosi: „Niechże też przejdę i zobaczę ową ziemię piękną, która za Jardenem” (3, 25). Teraz jednak, gdy padają ostateczne instrukcje, Mojżesz milczy. Nie wytrzymują natomiast rabini i poprzez midrasz wkładają mu w usta takie słowa: „Panie Wszechświata, po tej harówce mówisz mi: »Oto zbliżyły się dni twoje do śmierci«?! (31, 14) »Nie umrę, a będę żył i głosił czyny Pana« (Ps 118, 17)”. „Nie możesz – odpowiada mu Najwyższy – »bo na tem polega...

2893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]