Reklama

Groźny wirus

Groźny wirus

01.02.2016
Czyta się kilka minut
Rząd Brazylii skierował 200 tys. żołnierzy do walki z komarami, które są nosicielami wirusa zika.
Fot. Christophe Simon / AFP / EAST NEWS
W

Wojsko wesprze władze sanitarne w niszczeniu siedlisk komarów. Mało znany dotąd wirus rozprzestrzenił się już na 19 państw Ameryki Łacińskiej. Najbardziej dotknięta jest Brazylia: w 2015 r. odnotowano 1,5 mln infekcji. Dla większości dorosłych wirus nie jest groźny, wywołuje objawy podobne do grypy brzusznej. Poważnie zagrożone są natomiast ciężarne kobiety: zika może prowadzić do uszkodzeń mózgu płodu. Od końca października do połowy stycznia odnotowano 4 tys. narodzin dzieci z tzw. małogłowiem – to wzrost o 2000 proc.; ich matki wcześniej przeszły infekcję. Wzrosła też liczba aborcji: coraz więcej kobiet, które były chore, przerywa ciążę. Na zdjęciu: rozpylanie środka przeciw komarom na tzw. sambodromie, gdzie odbywa się właśnie słynny brazylijski karnawał (więcej o wirusie w korespondencji z Brazylii w następnym numerze „Tygodnika”). ©℗​

Na podst. NZZ, FAZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]