Reklama

Górnicy na tropie tajemnic wszechświata

Górnicy na tropie tajemnic wszechświata

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Okładka dodatku „Śląsk jak malowany”
W

W „Angelusie” – słynnym filmie Lecha Majewskiego – pokazani są jako proste „chopy”, które może i nie znają się na polityce, ale na pewno mają wgląd w konstelacje gwiazd. I choć wiadomo nie od dziś, że tajemnice Nieba objawiane są prostaczkom, to obraz robotników próbujących ratować świat przed „dupnięciem” promienia Saturna, wciąż ogląda się z niedowierzaniem. Nic dziwnego, zjawisko to było tak niecodzienne, że Grupa Janowska stała się fenomenem na skalę światową.

Wszystko zaczęło się od Teofila Ociepki – maszynisty w elektrowni kopalni „Giesche” (obecnie „Wieczorek”), a zarazem teozofa i założyciela Janowskiej Gminy Okultystycznej. To on w latach 30., za namową swojego mistrza (którym był prawdopodobnie różokrzyżowiec Filip Hohmann), zaczął malować, traktując sztukę jako ekspresję boskiego natchnienia.

W 1946 r. Ociepka przyczynił się do założenia kółka plastycznego przy prowadzonym przez Ottona Klimczoka domu kultury kopalni „Wieczorek”, która mieści się w Janowie – dzielnicy Katowic. Zespół przekształcił się w Koło Malarzy Nieprofesjonalnych, których twórczość spotkała się z ostrą krytyką, jako że nie przystawała do sztuki socrealistycznej. Robotnikami, którzy utworzyli trzon grupy, nazwanej później Janowską, byli m.in. Leopold Wróbel, Paweł Wróbel, Ewald Gawlik, Bolesław Skulik i Erwin Sówka.

Choć sam Ociepka nie uczestniczył w spotkaniach, podczas których górnicy pokazywali sobie obrazy, ich malarstwo wydaje się silnie inspirowane jego twórczością. Mimo widocznych rysów indywidualnych, obrazy malarzy wiąże ich prymitywistyczny charakter: deformacja perspektywy i wykorzystanie szczegółu oraz wplatanie symboli i motywów magicznych do scen przedstawiających życie codzienne.

Poza Ottonem Klimczokiem, opiekę nad malarzami sprawował też Zygmunt Lis, który podsuwał górnikom lektury i czuwał nad rozwojem ich twórczości. Malarstwo Grupy Janowskiej stało się wizytówką Śląska: obrazy górników eksponowane były na wielu wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]