Gorące lato protestów

Na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy Izraelczyków. Ich wściekłość wywołało nieumiejętne radzenie sobie przez rządzących z epidemią, skalą bezrobocia i gospodarczych tarapatów. Dochodzi do starć z policją, ale też między zwolennikami i przeciwnikami premiera Netanjahu. Jakby tego wszystkiego było mało, przy północnej granicy kraju doszło do eskalacji konfliktu z Hezbollahem. Kiedy i jak Izrael wybrnie z tych wszystkich tarapatów? Rozmawiają Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).

03.08.2020

Czyta się kilka minut

Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

To wyjątkowo gorące lato w Izraelu. Rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem w ramach drugiej fali epidemii, o której mówi się tu od początku lipca. W chwili nagrywania tego podcastu ich liczba wynosi niemal 67 tysięcy, a 490 osób nie żyje. Tymczasem władza działa chaotycznie. W rządzie jedności narodowej utworzonym po wiosennych wyborach przez dwóch największych politycznych rywali – Benjamina Netanjahu i Benny Ganza – trudno o zgodę co do tego, jak uratować tonącą od miesięcy gospodarkę, a jednocześnie skutecznie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Takiej fali protestów od dawna tu nie było: na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy Izraelczyków. Ich wściekłość wywołało nieumiejętne radzenie sobie przez rządzących z epidemią, skalą bezrobocia i gospodarczych tarapatów. Oliwy do ognia dolał fakt, że rząd nie wypłacił na czas zapomóg dla upadających przedsiębiorstw, a to wszystko w chwili, gdy w sądzie toczy się postępowanie przeciwko oskarżonemu o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania premierowi Netanjahu. Protesty w dużej mierze skierowane są teraz przeciw niemu. Na ulicach dochodzi do starć z policją, ale też między zwolennikami i przeciwnikami premiera.

Jakby tego wszystkiego było mało, przy północnej granicy kraju doszło do eskalacji konfliktu z Hezbollahem. Izrael twierdzi, że członkowie organizacji weszli na jego teren w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych. Operacja miała być odwetem za śmierć jednego z członków Hezbollahu, który kilka dni temu zginął w nalocie Izraela na terytorium Syrii.

Kiedy i jak Izrael wybrnie z tych wszystkich tarapatów?

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. w 1987 r. w Krakowie. Dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela, redaktorka naczelna polskojęzycznego kwartalnika społeczno-kulturalnego w Izraelu „Kalejdoskop”. Autorka książki „Polanim. Z Polski do Izraela”, współautorka… więcej