Reklama

Gorące lato protestów

Gorące lato protestów

03.08.2020
Czyta się kilka minut
Na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy Izraelczyków. Ich wściekłość wywołało nieumiejętne radzenie sobie przez rządzących z epidemią, skalą bezrobocia i gospodarczych tarapatów. Dochodzi do starć z policją, ale też między zwolennikami i przeciwnikami premiera Netanjahu. Jakby tego wszystkiego było mało, przy północnej granicy kraju doszło do eskalacji konfliktu z Hezbollahem. Kiedy i jak Izrael wybrnie z tych wszystkich tarapatów? Rozmawiają Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

T

To wyjątkowo gorące lato w Izraelu. Rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem w ramach drugiej fali epidemii, o której mówi się tu od początku lipca. W chwili nagrywania tego podcastu ich liczba wynosi niemal 67 tysięcy, a 490 osób nie żyje. Tymczasem władza działa chaotycznie. W rządzie jedności narodowej utworzonym po wiosennych wyborach przez dwóch największych politycznych rywali – Benjamina Netanjahu i Benny Ganza – trudno o zgodę co do tego, jak uratować tonącą od miesięcy gospodarkę, a jednocześnie skutecznie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Takiej fali protestów od dawna tu nie było: na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy Izraelczyków. Ich wściekłość wywołało nieumiejętne radzenie sobie przez rządzących z epidemią, skalą bezrobocia i gospodarczych tarapatów. Oliwy do ognia dolał fakt, że rząd nie wypłacił na czas zapomóg dla upadających przedsiębiorstw, a to wszystko w chwili, gdy w sądzie toczy się postępowanie przeciwko oskarżonemu o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania premierowi Netanjahu. Protesty w dużej mierze skierowane są teraz przeciw niemu. Na ulicach dochodzi do starć z policją, ale też między zwolennikami i przeciwnikami premiera.

Jakby tego wszystkiego było mało, przy północnej granicy kraju doszło do eskalacji konfliktu z Hezbollahem. Izrael twierdzi, że członkowie organizacji weszli na jego teren w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych. Operacja miała być odwetem za śmierć jednego z członków Hezbollahu, który kilka dni temu zginął w nalocie Izraela na terytorium Syrii.

Kiedy i jak Izrael wybrnie z tych wszystkich tarapatów?

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz