Reklama

Głos walczącej Warszawy

Głos walczącej Warszawy

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Dzięki jej komunikatom Zachód dowiedział się o Powstaniu. „Błyskawica” była jedyną w II wojnie radiostacją nadającą wprost z pola walki. Pracowała do końca.
O

Od ośmiu dni trwały walki, gdy – po raz pierwszy od początku wojny – z odbiorników radiowych w Warszawie, ale także w Londynie i innych miejscach świata – popłynął głos wolnej Polski. „Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie, na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata, żołnierzy polskich walczących we Włoszech i Francji, polskich lotników i marynarzy” – spiker Zbigniew Świętochowski czytał pierwszy komunikat powstańczej radiostacji „Błyskawica”.
Ten dzień pamięta porucznik Adam Drzewoski (pseudonimy „Benon”, „Philips”), w Powstaniu żołnierz służb łączności AK. – Wszystko miało być inaczej. Planowano, że radiostacja zacznie pracę pierwszego dnia. Tak się nie stało. Jeszcze przed godziną „W” w częściach załadowano...

6899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]