Reklama

Gdybym był gościem pana Pospieszalskiego...

Gdybym był gościem pana Pospieszalskiego...

11.07.2004
Czyta się kilka minut
... W czasie prowadzonej przezeń telewizyjnej debaty o tej nieszczęsnej preambule do konstytucji europejskiej, to bym chyba nie zdzierżył, poprosiłbym o głos i wypaliłbym następującą orację w trzech punktach. Albo może dałbym spokój, bo oracja byłaby za długa, więc lepiej, że ją tu spiszę. Preambuła jest bowiem tematem może niezbyt ważkim, lecz symptomatycznym i znamiennym.
A

Ale najpierw powiem, że na podstawie kilku zaledwie emisji wysoko cenię ten program TV pana Pospieszalskiego. Umie on zgromadzić interesujących uczestników, sprawiedliwie dawać im szansę wypowiedzi, trzymać się tematu i przede wszystkim nie dopuszczać, żeby wszyscy krzyczeli naraz, co jest notoryczną cechą wielu innych polskich dyskusji. Może jedną z przyczyn tego panowania nad debatą jest imponująca kondycja nie tylko umysłowa, ale i fizyczna pana Pospieszalskiego, który cały czas stoi!

A oto moje trzy punkty, które chciałyby spór o podkreślenie w preambule chrześcijańskiej genezy Europy skierować w łożysko nieco odmienne od tego, w jakim ten spór się toczy (także w owym programie).

1) Papież powiedział zwięźle i celnie, że nie podcina się korzeni, z których się wyrosło. W zasadzie nikt nie kwestionuje faktu, że są to...

5028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]