Franciszkanie i pieniądze

O nieprawidłowościach finansowych w centralnej instytucji zakonu franciszkanów poinformował w liście otwartym – datowanym na 17 grudnia – generał zakonu Michael Perry.

27.12.2014

Czyta się kilka minut

 / Fot. Vandeville Eric / ABACA / EAST NEWS
/ Fot. Vandeville Eric / ABACA / EAST NEWS

Według włoskich mediów zakonnicy mieli utopić miliony euro w hotelu w Rzymie. Niejasne pozostają również inwestycje franciszkanów w firmy zajmujące się handlem bronią. Od momentu ogłoszenia przez o. Perry’ego kryzysu finansowego w kierowanej przez niego kurii żadne z powyższych doniesień mediów się nie potwierdziły.

Pewne jest jedno, jak pisze o. Perry: „wszystko wskazuje na to, że miały miejsce podejrzane działania finansowe podejmowane przez braci, którym powierzono opiekę nad dobrami Zakonu, bez informowania o nich członków poprzedniego i obecnego Definitorium [doradczego kolegium prowincjała – red.]. (...) Uczestniczyły w nich także – odgrywając kluczową rolę – osoby niebędące franciszkanami. Dlatego Definitorium Zakonu zdecydowało jednogłośnie o zwróceniu się o pomoc w tej sprawie do władz cywilnych” – pisze o. Perry. W liście generał zakonu informuje też, że jego administracja we wrześniu wszczęła wewnętrzne dochodzenie w sprawie nadużyć, oraz że w jego trakcie zasięgała także opinii prawników. Zdaniem generała zakonu o postępach tego dochodzenia był na bieżąco informowany Watykan. Aby możliwe stało się „odzyskanie kontroli nad finansami Kurii Generalnej”, pisze dalej o. Perry, do dymisji podał się dotychczasowy skarbnik zakonu. W trakcie wewnętrznego dochodzenia poddano audytowi politykę finansową władz zakonu, począwszy od 2003 r. Wówczas obowiązki generała pełnił o. José Rodríguez Carballo. W 2013 r. o. Carballo został sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, która również zajmuje się sprawami finansowymi zakonów.

O. Perry, który od opublikowania swojego listu nie komentuje sprawy w mediach, zapowiada, że w najbliższym czasie ujawni więcej szczegółów na temat finansowej kondycji zakonu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2015