Reklama

Feralny reaktor

Feralny reaktor

17.04.2016
Czyta się kilka minut
W czarnobylskiej elektrowni jądrowej działały cztery reaktory typu RBMK (Reaktor Kanałowy Dużej Mocy).
U

Urządzenia te chłodzone są lekką wodą utrzymywaną w systemie pod ciśnieniem ok. 75 atmosfer. Temperatura wrzenia wody w takich warunkach wynosi 285 stopni. Głównym moderatorem, czyli czynnikiem służącym do przerywania reakcji, jest tutaj grafit, który w rdzeniu ma postać kostek sześciennych o boku 25 cm. Paliwem jest tani, niewzbogacony uran. Pręty kontrolne wykonane są z węgliku boru. Rdzeń reaktora nie jest wyposażony w typową osłonę bezpieczeństwa. Zewnętrzną osłonę stanowią płyty stalowe o grubości 20-25 cm.

Pierwotnie takie reaktory służyły przede wszystkim do produkcji plutonu wykorzystywanego przez wojsko. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń była niska cena. Niestety, takie reaktory są niestabilne, ponieważ w przypadku spadku mocy poniżej 200 MW w rdzeniu powstaje krótkożyciowy izotop ksenonu-135, co powoduje gwałtowny spadek energii.

Większość reaktorów RBMK...

1304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]