Reklama

Fenomen awangardy i trudne dziedzictwo XX wieku

Fenomen awangardy i trudne dziedzictwo XX wieku

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Dialog z sąsiadami i przełamywanie stereotypów, przechodzenie od świata granic do świata horyzontów – to kluczowe pola aktywności Międzynarodowego Centrum Kultury.
N

Nasza współpraca z Niemcami ma szczególny charakter. Jej niezwykłą formą stał się dialog poprzez sztukę. Nie przypadkiem więc zorganizowaliśmy w naszej Galerii przy Rynku Głównym 25 ponad 20 wystaw z niemiecki partnerami, pokazując twórczość takich mistrzów jak: George Grosz, Otton Dix, Emil Nolde, Georg Baselitz, Joseph Beuys czy Neo Rauch.

Osoba i dzieło Maksa Ernsta to ważny klucz do zrozumienia XX wieku. Ten „wolny ptak” i jedna z największych indywidualności awangardy europejskiej symbolizuje nie tylko wielowymiarowość naszego wspólnego dziedzictwa nowoczesności, ale i sen o wolności tworzenia. Wystawa zrealizowana wspólnie z Muzeum Maksa Ernsta w Brühl to kolejny rozdział naszej współpracy z Landschaftsverband Rheinland.

Wystawa „Max Ernst. Sny ornitologa” – prezentowana w Galerii MCK do 28 sierpnia – zbiega się z 25. rocznicą podpisania traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nie jest przypadkiem, że jego architekt, profesor Krzysztof Skubiszewski, to równocześnie jeden z ojców założycieli Międzynarodowego Centrum Kultury. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]