Reklama

Ładowanie...

Europa nieskończona i niedokończona

20.06.2004
Czyta się kilka minut
W dniach 17-18 czerwca odbędzie się unijny szczyt w Brukseli - kolejny etap poszukiwania ugody w sprawie Traktatu Konstytucyjnego. Jednym z punktów zapalnych jest treść preambuły. Spierają się o nią nie tylko politycy, ale także filozofowie - poniżej prezentujemy skrócony zapis debaty zorganizowanej wspólnie przez Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie i Tygodnik.
M

MAREK ZAJĄC: - Jak filozof definiuje Europę?

KONRAD PAUL LIESSMANN: - Pytanie o Europę stało się dziś w gruncie rzeczy pytaniem o rekonstrukcję Europy, przede wszystkim w sensie duchowym. Ostatnio słyszymy wiele definicji, jednak żadna nie wydaje się wyczerpująca. Francuski filozof Rémi Brague usiłował powiązać europejską tożsamość ze starożytnym Rzymem, z szeroko rozumianą łacińskością. I miał sporo racji, np. duch prawa rzymskiego nadal przenika fundamenty naszego państwa prawa. Po drugie, mówi się o chrześcijaństwie, przeciwstawiając chrześcijański Zachód islamskiemu Wschodowi. Dziś konflikt między Orientem a Okcydentem nie rozstrzyga o specyfice Europy - choć może jest inaczej? Jako trzeci element wymieniłbym oświecenie, scjentyzm i racjonalizm, który ukształtowały nie tylko kulturowe, ale również społeczne i ekonomiczne oblicze naszego...

15005

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]