Reklama

Esbek na emeryturze

Esbek na emeryturze

27.05.2008
Czyta się kilka minut
W najbliższym czasie marszałek Bronisław Komorowski zapali zielone światło do rozpoczęcia prac nad ustawą "deubekizacyjną". Mija właśnie rok, gdy PO i PiS deklarowały, że odbiorą przywileje dawnym funkcjonariuszom SB.
P

Po tym, jak "Tygodnik" opisał tragiczną historię Jacka Żaby, z doradzania sejmowej komisji zrezygnował emerytowany funkcjonariusz SB Jerzy Stachowicz. Nadal jednak i on, i esbecy, którzy mają na sumieniu podobne czyny, pobierają wysokie emerytury.

Projekt ustawy potocznie zwanej deubekizacyjną złożyli w poprzedniej kadencji posłowie PiS. Jej celem miało być ujawnienie nazwisk byłych ubeków i esbeków oraz odebranie im przywilejów emerytalnych, dzięki którym emerytowani pracownicy tajnych służb PRL, w poprzednim systemie wynagradzani wysokimi pensjami (nieproporcjonalnymi nie tylko do ich "pracy", ale też w porównaniu z płacami innych zawodów), zachowali po 1989 r. uprzywilejowaną pozycję materialną. Projekt przewidywał też, że czasowo nie mogliby sprawować funkcji publicznych.

Projekt ustawy deubekizacyjnej był też odpowiedzią na zarzut, który...

7203

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]