„Dziedziniec pogan” o wartościach

Podczas Pasterki na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz apelował o zaprzestanie jałowych sporów i odnowę życia społecznego, a także o szacunek dla inaczej myślących.

31.12.2012

Czyta się kilka minut

Jakby uprzedzając i ucieleśniając to życzenie Metropolity, 20 grudnia w auli Collegium Novum UJ odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Dziedziniec pogan”.

Tematem spotkania stały się wartości „wcześniejsze niż robienie polityki”, a dyskutowali o nich socjologowie prof. Tadeusz Borkowski z UJ i prof. Jacek Kurzępa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu oraz politolog prof. Jan Grosfeld z UKSW (zaproszony prof. Paweł Śpiewak z UW z powodu choroby nie mógł uczestniczyć). Poprzednio, podczas dyskusji polityków, jednym z głównych tematów była wspólnota, której doświadczali działając w opozycji, gdy nie było możliwości legalnego uprawiania polityki i tworzenia struktur politycznych. „Jest bardzo dobrze, gdy z jednej rozmowy wynikają pytania, na które później wspólnie szukamy odpowiedzi” – cieszył się prowadzący spotkanie bp Grzegorz Ryś. Po spotkaniu jednak przyznał, że „wszystko go zaskoczyło”.

„Nie ma wartości przedpolitycznych, które zapobiegałyby kłótniom i podziałom – przekonywał prof. Borkowski. – Łączą nas tragiczne sytuacje, jak klęski żywiołowe czy wojna”. Ważne jest, jak różnice są artykułowane. Prof. Kurzępa zauważył jednak, że osobą, która potrafiła nas zjednoczyć, był Jan Paweł II – „specyficzny monarcha Polaków”. Prof. Grosfeld wskazał z kolei na cierpienie i śmierć, które łączą niezależnie od światopoglądu.

„Nie chodzi o to, by to wydarzenie było masowe. Chodzi o to, by tworzyć środowiska, które chcą ze sobą rozmawiać” – puentował inspirator krakowskiego cyklu „Dziedziniec pogan”. Bp Ryś już zapowiedział następną debatę z udziałem publicystów, która odbędzie się na wiosnę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2013