Reklama

Ładowanie...

Dymitr i John

Dymitr i John

12.10.2003
Czyta się kilka minut
W rubryce “Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie" zamieszczono interesujące i ciepłe wspomnienie o Dymitrze Szalikaszwilim, pióra pani Jadwigi Żylińskiej (“TP" nr 34/03). Dorzucam kilka uwag do tego opisu. Major Dymitr Szalikaszwili, gruziński oficer kontraktowy w wojsku polskim, służył w 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z którym wyruszył w 1939 r. na front. Do 1926 r. służył w 11. pułku ułanów w Ciechanowie. Syn Dymitra - Jan, czy też John Shalikashvili (taka jest pisownia amerykańska tego nazwiska), urodzony 27 czerwca 1936 r. na warszawskim Powiślu - był w latach 1993-97 szefem Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, a więc najwyższym rangą oficerem armii amerykańskiej, podlegającym tylko prezydentowi Clintonowi. Generał Shalikashvili odwiedził m.in. w 1994 i 1995 r. Polskę.
O

O losach majora Dymitra Szalikaszwilego szerzej pisałem w artykule “Gruzińscy sojusznicy Polaków" (“Niepodległość" XLVII, Nowy Jork-Londyn 1995).

ANDRZEJ CZ. ŻAK

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]