Reklama

Dwa miasta

Dwa miasta

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Elżbieta Janicka chodzi ulicami Warszawy. Na jej trasie są Chłodna, Stawki, Nalewki... Nie są to przypadkowe wybory: te i inne odwiedzane przez nią miejsca leżały w getcie.
A

Autorka opisuje to, co dzisiaj tam zobaczyła. Interesują ją nazwy ulic i placów, pomniki, pamiątkowe tablice. Wszystko, co składa się na warszawskie miejsca pamięci.

Na niewielkim obszarze doszło do nagromadzenia upamiętnień tragicznych wydarzeń z lat 1939–1945. Przy czym, jak pokazuje Janicka, te upamiętnienia – powstania w getcie i powstania warszawskiego, wywożonych na Sybir i do obozów zagłady, ofiar Katynia i Treblinki – nie układają się w jedną historię, lecz są dwiema odrębnymi: o „polskiej” i o „żydowskiej” Warszawie.

Janicka nie chce zajmować się zapełnianiem luk w pamięci zbiorowej – tym bardziej że ukazało się m.in. „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” Barbary Engelking i Jacka Leociaka. Interesuje ją coś innego: o czym i w jaki sposób pamiętamy, ale też o czym nie pamiętamy i jakie są tego przyczyny. A także to, jaka opowieść układa się...

3160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]