Reklama

Dość europocentryzmu

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Spuścizną pontyfikatu Franciszka będzie decentralizacja, dzięki której Europa przestanie być jedynym punktem odniesienia.
Kościół św. Trójcy, Manhattan, Nowy Jork Fot. James Leynse / CORBIS
D

Duch Święty uczy nas zwykle pedagogią czasu długiego. Zdarzają się jednak w historii Kościoła takie czasy, kiedy Duch rozprzestrzenia się niczym ogień. Są one przez Niego wybrane – wtedy przybywa, aby przemieniać i czynić nowe rzeczy.
Myślę, że pontyfikat papieża Franciszka będzie miał ogromny wpływ nie tylko na przyszły styl sprawowania posługi biskupa Rzymu, lecz także na losy całego Kościoła.
Pojawiają się głosy mówiące o potrzebie zwołania nowego soboru powszechnego. Osobiście wykluczam taką możliwość. Franciszek będzie jednak papieżem, który sprawi, że postanowienia ostatniego soboru zostaną w pełni i właściwie zrealizowane. Dotychczasowe zmiany dotyczyły bowiem tylko sfery zewnętrznej, a nie dotknęły istoty. Np. w liturgii: wprowadzono nowe księgi, języki narodowe, kapłan celebruje twarzą do wiernych. Ale nadal liturgię sprowadza się do zewnętrznych znaków,...

3182

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]