Reklama

Ładowanie...

Dominikanie: nie wybraliśmy supermena

Dominikanie: nie wybraliśmy supermena

31.01.2022
Czyta się kilka minut
N

Nowym prowincjałem dominikanów został dotychczasowy przeor klasztoru krakowskiego, 37-letni o. Łukasz Wiśniewski. Wyboru dokonali zakonnicy zgromadzeni na kapitule prowincjalnej, która obraduje w Krakowie od 24 stycznia do 19 lutego. Jej głównym wyzwaniem jest zmierzenie się z kryzysem wywołanym działalnością dominikanina Pawła M., oskarżonego m.in. o przestępstwa seksualne [więcej w artykule Sebastiana Dudy w dziale Wiara – red.].

Łukasz Wiśniewski do zakonu wstąpił w 2003 r. Studia z teologii dogmatycznej we Fryburgu szwajcarskim zakończył doktoratem o „instynkcie wiary” opublikowanym w prestiżowym francuskim wydawnictwie Cerf. Pracował w wydawnictwie W drodze i był duszpasterzem akademickim. Pytani przez „TP” bracia mówią: – Rozsądny, delikatny, nie jest karierowiczem, potrafi słuchać. Nie wybieramy supermena, tylko kogoś, kto ma pomóc braciom reformować zakon.

O. Wiśniewski włada czterema językami, jest „pasjonatem siatkówki i sportów wszelakich”. W homilii wygłoszonej podczas mszy inaugurującej kapitułę określił kryzys w zakonie „jako spotkanie z ubóstwem w tym wszystkim, co dotychczas wydawało się naszym bogactwem i dumą”. Z kolei w styczniowym numerze miesięcznika „W drodze” cytował przestrogę Karla Bartha: „Jeśli Kościół nie ma innego celu niż służba samemu sobie, nosi już na sobie stygmaty śmierci”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]