Reklama

Dom Życia

Dom Życia

12.06.2017
Czyta się kilka minut
Warszawski kościół pw. Wszystkich Świętych jako pierwszy w Polsce otrzymał tytuł House of Life (Dom Życia), nadawany od kilku lat przez Fundację Raoula Wallenberga, która upamiętnia miejsca związane z ratowaniem Żydów w czasie Holokaustu.
O

Odchodzący wówczas na emeryturę ks. prałat Marceli Godlewski, wspólnie z wikarym ks. Antonim Czarneckim, prowadzili przyparafialną kuchnię, na plebanii i w innych budynkach gospodarczych zakwaterowali ponad sto osób, wydawali fałszywe metryki chrztu Żydom, a mając przepustki do getta, stale przemycali listy i informacje, umożliwiając ucieczki. Szacuje się, że pomogli od tysiąca do nawet trzem tysiącom Żydów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]