Reklama

Ładowanie...

Dom Życia

Dom Życia

12.06.2017
Czyta się kilka minut
Warszawski kościół pw. Wszystkich Świętych jako pierwszy w Polsce otrzymał tytuł House of Life (Dom Życia), nadawany od kilku lat przez Fundację Raoula Wallenberga, która upamiętnia miejsca związane z ratowaniem Żydów w czasie Holokaustu.
O

Odchodzący wówczas na emeryturę ks. prałat Marceli Godlewski, wspólnie z wikarym ks. Antonim Czarneckim, prowadzili przyparafialną kuchnię, na plebanii i w innych budynkach gospodarczych zakwaterowali ponad sto osób, wydawali fałszywe metryki chrztu Żydom, a mając przepustki do getta, stale przemycali listy i informacje, umożliwiając ucieczki. Szacuje się, że pomogli od tysiąca do nawet trzem tysiącom Żydów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]