Reklama

Ładowanie...

Do Koloseum wraca Droga Krzyżowa

Do Koloseum wraca Droga Krzyżowa

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Droga Krzyżowa odbędzie się po liturgii Wielkiego Piątku odprawionej w Bazylice św. Piotra. Wydarzenie wraca po pandemicznej przerwie.
Fot. Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER
T

Tegoroczne rozważania na Drogę Krzyżową w Koloseum napisze na prośbę papieża kilka rodzin zaangażowanych w stowarzyszenia wolontariuszy – zapowiedział dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Powiązał to z faktem, że rok 2022 Franciszek poświęcił rodzinie, zalecał ponowne sięgnięcie do adhortacji „Amoris laetitia” sprzed sześciu lat i pogłębienie refleksji nad nią. Zgodnie z tematami kolejnych modlitw krzyż między stacjami będą niosły m.in. rodziny uchodźców, opiekunowie niepełnosprawnych dzieci czy osoby starsze.

Droga Krzyżowa odbędzie się o godz. 21.15, po liturgii Wielkiego Piątku odprawionej w Bazylice św. Piotra. Wydarzenie wraca po pandemicznej przerwie. W 2020 r. rozważania przygotowali więźniowie zakładu karnego w Padwie, a także rodzice zamordowanej dziewczyny, córka mężczyzny skazanego na dożywocie i strażnik więzienny.

Rok temu zrobili to włoscy skauci: mówili m.in. o cierpieniach dzieci – odrzucanych, głodujących, z rozbitych rodzin, posyłanych na wojny. Opisując spotkanie Chrystusa z Maryją, zauważyli: „Jak bardzo musiał cierpieć Jezus widząc, jak jego mama płacze”. ©℗


W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum krzyż będą nieść wspólnie dwie rodziny: ukraińska i rosyjska. Jeśli Droga Krzyżowa rzeczywiście odbędzie się w zaplanowanej przez papieża formie, może okazać się zaprzeczeniem samej siebie: nie opowieścią o bezbronnej miłości, lecz aktem symbolicznej przemocy. Czytaj komentarz >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]