Reklama

Długi cień „Slobo”

Długi cień „Slobo”

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Droga Serbii do Unii Europejskiej będzie niezwykle wyboista: warunkiem jej powodzenia jest ciągle przezwyciężenie spuścizny 13 lat rządów Miloševicia.
P

Przedterminowe wybory parlamentarne w Serbii, które odbyły się w minioną niedzielę, są przedstawiane jako zwycięstwo sił proeuropejskich i opowiedzenie się Serbów za Europą. Tymczasem pokazały one głęboki podział kraju: partie prounijne zdobyły łącznie 123 miejsca w 250--osobowym parlamencie, a eurosceptycy 127 mandatów.

Według obiegowej opinii popularność tych ostatnich - i szerzej: problemy w relacjach Serbii z Unią - spowodowały uznanie przez Zachód niepodległości Kosowa. W rzeczywistości była to kwestia, która doprowadziła do przejścia na pozycje eurosceptyczne premiera Vojislava Kosztunicy i w efekcie do przedterminowych wyborów.

Jednak mocna pozycja partii nacjonalistycznych i populistycznych oraz problemy na drodze integracji z Unią mają głębsze korzenie. Decydujące znaczenie ma niepełne zerwanie pępowiny, łączącej dzisiejszą Serbię z ...

10533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]