Dług księcia Jeremiego

Ponad tysiąc lat jesteśmy sąsiadami, czasem dobrymi, ale czasem bardzo niedobrymi. Najwyższy czas, ażebyśmy odłożyli pomyłki i grzechy przeszłości i zaczęli iść razem do lepszej, spokojnej przyszłości - powiedział kard. Lubomyr Huzar podczas Mszy, celebrowanej 26 sierpnia na Jasnej Górze.

05.09.2004

Czyta się kilka minut

Kard. Huzar, wraz z liczącą trzysta osób delegacją Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, wziął udział w uroczystościach ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej na zaproszenie kard. Józefa Glempa. Prymas podkreślił, że choć kilkaset osób (przede wszystkim z okolic Lwowa i Tarnopola) to kropla w wielkim morzu pielgrzymów, jednak nawet “malutkie przedstawicielstwo wystarczy, ażeby zaświadczyć szczerość naszego życzenia". Pielgrzymom gościnę zaoferowali mieszkańcy Częstochowy. Serdeczne przyjęcie Ukraińców jedna z gospodyń skomentowała krótko: “Spłacamy dług księcia Jeremiego...". Paulini wręczyli kard. Huzarowi kopię jasnogórskiego obrazu.

Hierarchowie obu Kościołów katolickich postanowili poświęcić bieżący rok wspólnej modlitwie i pielgrzymkom. Przypomnijmy, że na początku sierpnia w sanktuarium maryjnym w Zarwanicy (zachodnia Ukraina) 200 tys. młodych Polaków i Ukraińców wzięło udział w Pielgrzymce Miłości i Pojednania. Celem takich spotkań, zdaniem arcybiskupa większego Lwowa, jest powierzenie Bogu bolesnej przeszłości; modlitwa o “przymierze, porozumienie i prawdziwe sąsiedztwo".

Impulsem do pojednania stała się pielgrzymka Jana Pawła II do Lwowa w 2001 r., związana z papieskim wezwaniem do odrzucenia przeszłości i spojrzenia w przyszłość. W tym samym roku powstała wspólna komisja Synodu Biskupów Kościoła Greckokatolickiego i Episkopatu Polski. Szczególny wkład w pojednanie obu narodów wniósł kard. Huzar. Jedną z pierwszych inicjatyw urodzonego w ziemi lwowskiej hierarchy była wspólna modlitwa z łacińskim arcybiskupem Lwowa - kard. Marianem Jaworskim - na Cmentarzu Łyczakowskim w uroczystość Wszystkich Świętych 2002 r. W tym bezprecedensowym wydarzeniu wzięło udział wielu polityków i intelektualistów (m.in. Jacek Kuroń), którzy wspólnie wspominali poległych w walkach o Lwów. W tym roku kard. Huzar koncelebrował Eucharystię podczas spotkania młodzieży na Polu Lednickim.

W liście wystosowanym 14 lipca do arcybiskupa większego Lwowa kard. Glemp wezwał do współpracy między katolikami obrządku greckiego i łacińskiego oraz pojednania w obliczu prawdy, która “jest bolesna, ale potrzebna". Rok wcześniej list w podobnym duchu napisali biskupi greckokatoliccy, podkreślając wagę nie tylko politycznego, ale i duchowego uzdrawiania wzajemnych relacji. W Częstochowie kard. Huzar zapowiedział kolejny etap współpracy: “Chodzi o to, abyśmy nie przerzucali się oskarżeniami. Nie należy się licytować, kto więcej zła komu uczynił. Potrzeba dojrzałości". Apelował też o podpisanie deklaracji pokojowej między Polską a Ukrainą, aby “przeszłość nie przeszkadzała przyszłości".

Niezwykłe spotkanie odbyło się także w dzień po jasnogórskich uroczystościach w Korczminie na granicy polsko-ukraińskiej. Przecięto wyznaczający granicę drut kolczasty, a dawni mieszkańcy wsi przeszli na polską stronę, aby wspólnie z sąsiadami modlić się w rekonsekrowanej cerkwi.

---ramka 337759|strona|1---

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2004