Reklama

Dawid królem

Dawid królem

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Siedem lat i sześć miesięcy panował Dawid nad Domem Judzkim. Namaszczono go w Hebronie, dokąd wcześniej skierował go Najwyższy. Izrael zaś miał nadal swojego króla, a był nim syn Saula Iszbaal (Izboset).
M

Między dwoma domami trwała wojna, którą podstępem, zdradą, siłą wygrywał syn Jessego. Abner – dowódca wojsk Izraela – skłócony ze swoim władcą przeszedł na stronę Dawida. Ale na Abnera polował hetman Dawida, Joab, za to, że ten zabił jego brata. Pomścił jego śmierć w paskudnym stylu i w okropnym momencie: Abner zginął z nożem w brzuchu po tym, jak ucztował z Dawidem i w pokoju z nim się rozstał. Był pewien, że Judejczycy przyjmą go z otwartymi ramionami. Obu plemionom potrzebne było przymierze, by wspólnie walczyć z Filistyńczykami.

Kiedy Abner zginął, Dawid wykrzyknął: „Nie jestem winien!”. Nie chciał być posądzony o spiskowanie przeciw sąsiadom z północy i udział w tej zbrodni. Można powiedzieć: zachował się w duchu współczesnego PR-u. Ogłosił żałobę i post. Lamentował nad Abnerem, a lud płakał razem z królem. Świetnie szło królowi Judy zdobywanie społecznego poparcia....

3157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]