Czy polscy i niemieccy biskupi spotkają się przed Synodem?

Nie było oficjalnej propozycji rozmów między polskimi i niemieckimi biskupami przed jesiennym Synodem – mówi ks. Jarosław Mrówczyński.

01.06.2015

Czyta się kilka minut

Sekretarz Zespołu ds. Kontaktów Konferencji Episkopatu Polski z Konferencją Episkopatu Niemiec nie wyklucza jednak, że do takiego spotkania dojdzie.

W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” ks. Mrówczyński odniósł się do informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach. Katolicki dziennik „Die Tagespost” z Würzburga niedawno poinformował, że biskupi polscy odrzucili wysuniętą przez przewodniczącego episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa propozycję spotkania przed październikowym Synodem Biskupów. Kardynał miał zaproponować, aby oba episkopaty wypracowały konsensus w spornych kwestiach dotyczących nauczania Kościoła o rodzinie. Na tę informację zareagował rzecznik prasowy Niemieckiej Konferencji Biskupów Matthias Kopp, zaprzeczając, że istnieje konflikt między niemieckimi i polskimi biskupami. Kopp podkreślił, że przewodniczący obu konferencji biskupów porozumieli się w sprawie spotkania delegatów niemieckich i polskich jeszcze przed Synodem, ale nie w celu znalezienia konsensusu, lecz aby lepiej wyjaśnić zróżnicowane stanowiska występujące w niektórych sprawach.

– Więcej w tym spekulacji prasowych niż konkretnych faktów – mówi „Tygodnikowi” ks. Mrówczyński. – Gdyby pojawił się taki pomysł, trafiłby na wokandę Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, a nic takiego do tej pory nie miało miejsca.

Portal „Katholische Nachrichten” poinformował, że propozycja spotkania padła podczas obiadu w trakcie wizyty polskich biskupów w Dachau na 70-lecie wyzwolenia obozu koncentracyjnego. Odbyła się ona 29 kwietnia, a podejmował ich wówczas kard. Marx. – Jeśli była na ten temat rozmowa, to miała ona charakter zupełnie nieformalny – komentuje ks. Mrówczyński. – Mówienie o odrzuceniu propozycji też jest przedwczesne. Jest jeszcze czas, by takie rozmowy zorganizować. Bliżej jesieni pomysł na takie spotkanie byłby bardziej realny.

Ks. Mrówczyński, który jest jednocześnie zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, uważa, że dialog zawsze jest wartościowy: – Jak nie ma dialogu, każdy zamyka się w swojej własnej wersji odczytywania rzeczywistości i wydaje mu się ona jedyną istniejącą.

Podczas pierwszej sesji Synodu o rodzinie, która odbyła się w październiku 2014 r., biskupi niemieccy, którym przewodził kard. Marx, postulowali złagodzenie dyscypliny Kościoła i dopuszczenie do komunii pod pewnymi warunkami osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach. Propozycji tej sprzeciwił się abp Stanisław Gądecki, który zarzucił, że Synod ignoruje nauczanie Jana Pawła II. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2015