Reklama

Czy może być tak, że Go nie ma?

Czy może być tak, że Go nie ma?

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Dziecko żyje atmosferą domu i podświadomie naśladuje postawy oraz zachowania rodziców i opiekunów. Autorytet rodziców odgrywa szczególną rolę w przeżywaniu radosnych i przykrych doświadczeń dzieci, które partycypują w ich postawie wiary. Trudno wszystko wyjaśniać na piśmie. Łatwiej pomóc dziecku w szczerej rozmowie z nim. Mimo to spróbuję, może nieudolnie, odpowiedzieć na postawione pytania.
W

W przekazywaniu wiary dzieciom nikt nie zastąpi rodziców. Kto ma dzieci, wie jednak, że jest to zadanie niełatwe. Nie tylko dlatego, że wiara nie jest wiedzą religijną czy łatwym do mechanicznego wyuczenia praktykowaniem obrzędów, lecz stanowi żywą relację z Bogiem, którą trzeba najpierw żyć, by móc w nią wtajemniczać innych. Trudność polega także na tym, że dziecko w swojej prostocie, bezkompromisowości i zaufaniu do świata stawia pytania, które wprawiają dorosłych w zakłopotanie. W swoim dorosłym życiu nauczyliśmy się - wręcz odruchowo - pewnych trudnych lub niewygodnych pytań nie stawiać. Inne zbyt szybko uznajemy jako zbyt naiwne albo mamy poczucie, że nie ma na nie łatwych i gotowych odpowiedzi. Jak to przekazać dziecku?

Ewa Różycka, mama dziewięcioletniego Michała (na zdjęciu) i czytelniczka "TP", stanęła właśnie przed...

5897

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]