Reklama

Wiara dziecka

Wiara dziecka

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Nie ma lepszego sposobu trafienia do dziecka z pewnymi prawdami, jak poprzez zabawę. Nawet Drogę Krzyżową można z dziećmi odprawiać w formie zabawy. Dzieci bardzo przeżywają nabożeństwo i angażują się, gdy na przykład jedno niesie krzyż, tak jak Pan Jezus, inne jest Weroniką, Cyrenejczykiem... Odprawiam z dziećmi tylko kilka stacji, by zbytnio się nie nudziły.
Bp Antoni Długosz w oknie redakcji "TP"
A

ARTUR SPORNIAK: - Wiara jest żywą relacją z Bogiem. Nie jest wiedzą religijną czy praktykowaniem obrzędów, których można się nauczyć. Jak w dziecku kształtować wiarę?

BP ANTONI DŁUGOSZ: - Wiara jest łaską, darem. Nie jest czymś statycznym, lecz dynamicznym. U dziecka jest jak rośli na, której trzeba stworzyć odpowiednie warunki i pielęgnować. Takie zobowiązania podejmują rodzice, najpierw w sakramencie małżeństwa, potem w sakramencie chrztu dziecka. Według psychologów postawa religijna formuje się do siódmego roku życia, a w okresie dojrzewania przychodzi zwykle kryzys. Choćby młody człowiek odszedł wtedy od wiary, łatwiej jest mu wrócić, gdy w dzieciństwie nawiązał żywy kontakt z Bogiem.

- Niektórzy uważają, że problem wiary powinno się pozostawić Bogu. Gdy dziecko dojrzeje i zacznie samodzielnie dokonywać...

10719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]