Reklama

Czy jesteśmy hienami

Czy jesteśmy hienami

17.01.2012
Czyta się kilka minut
To tekst zrodzony ze znaków zapytania i wątpliwości. Z zawodowej solidarności i chęci obrony kolegów, ale i z niepewności, czy nie przekroczyli granic przyzwoitości. Z poczucia, że prokurator Przybył wystawił także i nas na niesłychanie trudną próbę. I z bicia się z myślami, czyśmy tej próbie sprostali.
T

Ten tekst mógłby być nietrudnym do napisania aktem oskarżenia. Potępieniem tych, którzy wykazali tak niewiele wrażliwości w zetknięciu z ludzką tragedią.

Ale niemal równie dobrze można się pokusić o napisanie mowy obrończej. I znajdować usprawiedliwienia dla ludzi, którzy w ciągu ułamków sekund muszą podejmować trudne decyzje, a potem, może nieco bezwzględnie, może nadto bezdusznie, dążą do ustalenia prawdy – bo taki mają zawód.

Wdzianie togi Katona i piętnowanie operatorów filmujących rannego Mikołaja Przybyła albo dziennikarzy roztrząsających, czy żołnierz może w tak nieudolny sposób próbować targnąć się na życie, wydaje się być łatwiejsze, ale nietrudno odnaleźć argumenty, by przekonywać, że taka jest nasza praca i że właśnie tego oczekują od nas widzowie, słuchacze i czytelnicy.

***

Nie ma takich kodeksów etycznych, przykazań...

5001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]