Reklama

Czy Bóg przeszkadza nauce

Czy Bóg przeszkadza nauce

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Jeśli "Bóg, wszechświat i sens życia" przeczytamy skuszeni reklamą z okładki, możemy być rozczarowani. Skoro - jak informuje podtytuł - ma być to "konfrontacja ateisty z wierzącym", to naturalna wydaje się forma rozmowy.
L

Listę możliwych pytań podsuwa od razu sam wydawca: "w jaki sposób nauka zbada siłę miłości?" lub "co wspólnego ma nauka z sensem życia?". Trzeci akapit tej samej noty proponuje nawet tę lekturę jako odpowiedź na książkę Stephena Hawkinga, w której pada zdanie o zbędności przywoływania Boga jako Stwórcy w kontekście Wielkiego Wybuchu. Jednak nie jest to ani rozmowa, ani polemika, lecz dwa niedługie teksty przedstawiające w sposób popularny zagadnienia związane z rozwojem nauk empirycznych. Domyślamy się, że pierwszy tekst, dotyczący głównie fizyki, jest autorstwa "ateisty" Edoardo Boncinellego, włoskiego fizyka i biologa. Drugi, opisujący w skrócie filozoficzne podstawy nauki, napisany został przez "wierzącego", George’a Coyne’a, amerykańskiego astrofizyka i jezuitę, byłego dyrektora Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Pierwszy artykuł przedstawia...

2561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]