Reklama

Czek bez pokrycia

Czek bez pokrycia

12.10.2020
Czyta się kilka minut
W myśl zasady, że dobrymi chęciami piekło wybrukowane, „Gniazdo” dekonstruuje wizerunek mężczyzny dbającego o to, by jego dzieci miały w życiu lepiej niż on, nawet za cenę emocjonalnych więzi.
Kadr z filmu „Gniazdo” MATERIAŁY PRASOWE
K

Kino, głównie na fali kryzysu 2008 roku i w ramach wymierzania sprawiedliwości społecznej, lubi epatować nas wyczynami różnej maści „wilków z Wall Street” czy banksterskich „tłustych kotów”. I nigdy tak do końca nie wiadomo, gdzie kończy się krytyka, a zaczyna skrywana fascynacja zepsuciem.

Rzadziej też zagląda się w przestrzeń prywatną owych „wilków” i „kotów” – z punktu widzenia rodzinnego stadła, od strony jadalni, sypialni czy choćby i stajni. A tak właśnie dzieje się w filmie „Gniazdo”, gdzie ponadczasowe zdanie „chciwość jest dobra” (patrz: „Wall Street”, reżyseria Oliver Stone, rok 1987) staje się maksymą troskliwego męża i ojca, zagranego przez Jude’a Lawa. Który i tym razem potrafi nas zwieść swoim młodopapieskim wdziękiem.

Scenarzystę i reżysera Seana Durkina najbardziej interesuje ludzki i międzyludzki wymiar bogacenia się oraz związany z nim podział...

6388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]