Reklama

Czego nie wiemy o Karolu Wojtyle

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Nowa książka ks. prof. Jack Urbana pogłębia znajomość osoby ówczesnego biskupa krakowskiego: uświadamia, co myślał i jaką miał wizję.
Biskup Karol Wojtyła wsiada do służbowego samochodu, początek lat 60. REPR. JAKUB GRELOWSKI / PAP
O

Oto i stulecie urodzin Jana Pawła II. Był postacią fascynującą. Napisano o nim setki książek, nakręcono kilka filmów, wydano w wielkich nakładach jego pisma i przemówienia. Jesteśmy więc przekonani, że świetnie go znamy – nawet jeśli ta znajomość sprowadza się do kilku anegdot i paru powtarzanych w kółko cytatów. Jak choćby ten niekompletny, z inauguracyjnego przemówienia: „Nie lękajcie się!” – podczas gdy pełne brzmienie to: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Nawet my, z Krakowa, którzy spotykaliśmy go i znaliśmy jako naszego biskupa, wiedzieliśmy o nim niewiele i nadal mnóstwa rzeczy nie wiemy. Można się o tym przekonać czytając książkę, którą właśnie, z okazji setnej rocznicy jego urodzin, wydał ks. prof. Jacek Urban – dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego ­UPJPII, dyrektor Archiwum krakowskiej Kapituły Metropolitalnej i Archiwum...

5639

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]