Czas minął

Do końca stycznia episkopaty miały przesłać opracowane wyniki ankiety do Watykanu, gdzie w lutym zgromadzi się Sekretariat Generalny Synodu.

03.02.2014

Czyta się kilka minut

Jestem wzruszony, gdy czytam niektóre odpowiedzi, bo są w nich zawarte całe biografie. Po tekstach widać, że dla wielu wiernych były to ważne pytania” – mówił niedawno arcybiskup Berlina Rainer Maria Woelki. Tylko do połowy grudnia w jego archidiecezji zebrano ok. 550 wypełnionych kwestionariuszy.

 Ankieta Franciszka została rozesłana do episkopatów na całym świecie w listopadzie. Ma pomóc w przygotowaniach do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, zaplanowanego na październik 2014 r.

Watykan pozostawił lokalnym Kościołom wybór, w jaki sposób dotrzeć z ankietą do wiernych. Biskupi Anglii i Walii (a także w Belgii i Szwajcarii) zdecydowali się np. umieścić ją w internecie. Przez pierwsze dwa tygodnie na pytania odpowiedziało 5 tys. osób, w tym także wielu niekatolików. W niektórych parafiach i diecezjach organizowano dyskusje związane z ankietą. W Portugalii kwestionariusz wypełniali najczęściej świeccy w wieku 30-59 lat. Z kolei analizę odpowiedzi wiernych z największej w Niemczech archidiecezji Kolonii przedstawiono w specjalnym dokumencie. Czytamy w nim m.in.: „Prawie wszystkie pary, które proszą o ślub kościelny, współżyją i mieszkają często już od lat razem. Coraz częstszą praktyką jest równoczesny ślub kościelny i chrzest dziecka”.

 W Polsce najczęstszą metodą opracowywania kwestionariuszy było przesłanie ankiety do dziekanów. Ci przekazywali je proboszczom, którzy mieli konsultować odpowiedzi z osobami świeckimi zaangażowanymi w życie parafii lub ruchy religijne. W diecezji opolskiej ankietę mieli wypełnić wybrani pracownicy Wydziału Teologicznego i inne osoby, które zajmują się tematyką rodziny. W archidiecezji szczecińskiej ankieta została rozesłana do Rad: Społecznych, Kapłańskich, Duszpasterskich, Ruchów oraz do dekanatów. Z kolei w archidiecezji gnieźnieńskiej sprawą ankiety zajmował się Wydział Duszpasterski, który rozesłał ją do proboszczów z prośbą, aby zawarte w nich pytania rozważyć wspólnie z Radami Duszpasterskimi oraz członkami innych miejscowych organizacji i stowarzyszeń kościelnych.

„Bez ujawniania szczegółów ankiety mogę powiedzieć, że potwierdziła ona to, co już wiemy z poprzednich badań, prowadzonych choćby przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego – mówi KAI ks. Jacek Konieczny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji krakowskiej. – Wielką bolączką jest rosnąca liczba młodych ludzi, którzy żyją ze sobą bez żadnych oficjalnych relacji, bez sakramentu małżeństwa, bez choćby związku cywilnego, »na próbę«. Przybywa więc dzieci, które rodzą się w takich relacjach, i wzrasta liczba chrztów takich dzieci”.


NA PODST. INF. AGENCYJNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2014