Reklama

Czarny Las

Czarny Las

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Edmund White: HOTEL DE DREAM
U

Umierający pisarz odtwarza swoją książkę, zniszczoną kiedyś za namową przyjaciela. Jej bohaterem jest prostytuujący się chłopiec, spotkany na nowojorskiej ulicy. Dobiegające kresu życie piszącego w dziwny sposób splata się z losem bohaterów jego powieści: młodego Elliotta i zakochanego w nim bankiera, statecznego męża i ojca. Ramową narrację przerywają fragmenty owej powieści. Wiemy, kiedy toczy się jej akcja: to ostatnie dziesięciolecie XIX wieku. Wiemy też, gdzie i kiedy umrze jej autor: w uzdrowisku Badenweiler w Szwarcwaldzie, 6 czerwca 1900 roku.

Wiemy, bo pisarz to Stephen Crane, klasyk literatury amerykańskiej, autor „Szkarłatnego godła odwagi” i „Szalupy”, zmarły w wieku niespełna 29 lat na gruźlicę. Jego partnerka też jest postacią autentyczną. Starszą od siebie Corę Taylor, dwukrotnie wcześniej zamężną, Crane poznał w Jacksonville na Florydzie, gdzie...

4346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]