Reklama

Ładowanie...

Córa Syjonu

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Miasto, w językach semickich słowo rodzaju żeńskiego, często w pismach prorockich przedstawiane jest w symbolu kobiety. Konotację kobiecą ma zarówno bezpieczeństwo, jakie - dzięki okalającym je murom - oferuje mieszkańcom, zapewnienie utrzymania i pracy również dla tych, którzy nie posiadają ziemi, piękno reprezentacyjnych budowli. Ale miasto - podobnie jak kobieta - może też być wystawione na niebezpieczeństwa, brak ochrony, zburzenie murów i wkroczenie nieprzyjaciół.
C

Charakterystyczna dla Księgi Izajasza jest przewaga symboliki miast-córek. Dlatego czytamy o “córce Gallim" (Iz 10, 30), o “córce Tarszisz" (23, 10), o “pohańbionej dziewicy, córce Sydonu" (23, 12), Tyrze - “nierządnicy" i “kurtyzanie" (23, 15nn). Również Babilon jawi się jako “dziewicza córa Babelu (...), córa chaldejska" (47, 1); władczyni, która “pewnie siedząc na tronie myśli w swym sercu: »Ja, a nikt poza mną! Nie doświadczę wdowieństwa i bezdzietności nie zaznam!«" (47, 8). Pycha Babilonu wyrażona zostaje zatem przez pewność uniknięcia najtrudniejszych dla ówczesnych kobiet kolei losu. Podobnie pomsta Jahwe: z władczyni Babilon zdegradowany zostanie do niewolnicy, nie oszczędzone zostanie mu seksualne poniżenie - typowe następstwo wojen dla kobiet, wtedy i dziś: “Nie będą cię już bowiem odtąd nazywać »delikatną, wykwintną«! Bierz żarna i miel mąkę, odrzuć swoją zasłonę...

3681

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]