Reklama

Córa Syjonu

Córa Syjonu

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Miasto, w językach semickich słowo rodzaju żeńskiego, często w pismach prorockich przedstawiane jest w symbolu kobiety. Konotację kobiecą ma zarówno bezpieczeństwo, jakie - dzięki okalającym je murom - oferuje mieszkańcom, zapewnienie utrzymania i pracy również dla tych, którzy nie posiadają ziemi, piękno reprezentacyjnych budowli. Ale miasto - podobnie jak kobieta - może też być wystawione na niebezpieczeństwa, brak ochrony, zburzenie murów i wkroczenie nieprzyjaciół.
C

Charakterystyczna dla Księgi Izajasza jest przewaga symboliki miast-córek. Dlatego czytamy o “córce Gallim" (Iz 10, 30), o “córce Tarszisz" (23, 10), o “pohańbionej dziewicy, córce Sydonu" (23, 12), Tyrze - “nierządnicy" i “kurtyzanie" (23, 15nn). Również Babilon jawi się jako “dziewicza córa Babelu (...), córa chaldejska" (47, 1); władczyni, która “pewnie siedząc na tronie myśli w swym sercu: »Ja, a nikt poza mną! Nie doświadczę wdowieństwa i bezdzietności nie zaznam!«" (47, 8). Pycha Babilonu wyrażona zostaje zatem przez pewność uniknięcia najtrudniejszych dla ówczesnych kobiet kolei losu. Podobnie pomsta Jahwe: z władczyni Babilon zdegradowany zostanie do niewolnicy, nie oszczędzone zostanie mu seksualne poniżenie - typowe następstwo wojen dla kobiet, wtedy i dziś: “Nie będą cię już bowiem odtąd nazywać »delikatną, wykwintną«! Bierz żarna i miel mąkę, odrzuć swoją zasłonę...

3681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]