Reklama

Conrad laureatem europejskiej nagrody EFFE

Conrad laureatem europejskiej nagrody EFFE

30.09.2019
Czyta się kilka minut
ARCHIWUM PRYWATNE
F

Festiwal Conrada, od jedenastu lat organizowany przez Fundację Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków, prestiżową markę EFFE Label otrzymał już dwa lata temu, a w czerwcu tego roku znalazł się w gronie kilkunastu festiwali wyróżnionych tytułem EFFE Laureate. W minionym tygodniu trafiliśmy do ścisłej czołówki jako jeden z pięciu najważniejszych festiwali kulturalnych Starego Kontynentu, otrzymując EFFE Award 2019-20. Zwycięzcy zostali wybrani przez ekspertów spośród ponad 800 europejskich wydarzeń. 26 września w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli nagrodę odebrali reprezentanci organizatorów wydarzenia (na zdjęciu: Aleksander Kardyś / FTP, Urszula Chwalba / KBF i Robert Piaskowski / Miasto Kraków).

Międzynarodowe jury wyróżniło Conrada za niezwykłą umiejętność wciągania w swoją orbitę literackich talentów, jego międzynarodowe horyzonty oraz doskonałą współpracę pomiędzy organizatorami, gośćmi oraz społecznością czytelniczek i czytelników.

To nie pierwsze wyróżnienie dla krakowskiej imprezy. Dwa lata temu Akademia Pisarzy, działająca przy jednym z czołowych wydawnictw anglosaskich Penguin Random House, zaliczyła Conrada do grona najważniejszych wydarzeń literackich świata. Dwukrotnie, w 2016 i 2018 r., Festiwal znalazł się w finałowej trójce konkursu na najlepszy literacki festiwal świata organizowanego przez Londyńskie Targi Książki.

Doceniany przez międzynarodowe gremia Festiwal nie może jednak liczyć na wystarczające wsparcie polskiego Ministerstwa Kultury – na tegoroczną edycję przyznano mu ledwie jedną trzecią wnioskowanej kwoty. Mimo to program 11. edycji jest już dopięty na ostatni guzik. Do Krakowa przyjadą m.in. Dmitrij Bykow, Mona Chollet, Charlotte Gordon, Almudena Grandes, Chimamanda Ngozi Adichie, Didier Eribon i Jáchym Topol. Pełną listę gości oraz program znajdą Państwo na stronie Festiwalu oraz w publikowanych w „Tygodniku” festiwalowych dodatkach. ©℗

Conrad laureatem! - więcej o Nagrodzie i tegorocznej edycji Festiwalu

Licytuj Latarnię Conrada - wesprzyj organizację Festiwalu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]