Reklama

Ładowanie...

Codzienna porcja książek

Codzienna porcja książek

27.03.2007
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku jubileusz obchodziła Fundacja ABCXXI, dzięki której coraz więcej z nas pamięta o potrzebie codziennego czytania dzieciom. To właśnie dorośli są głównymi adresatami akcji organizowanych w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom".
B

Bolesne statystyki pokazują, że 41 proc. Polaków nie przeczytało w ciągu ostatniego półrocza ani jednej książki, jedynie 10 proc. deklarowało lekturę kilkunastu pozycji. Fundacja próbuje wpływać na zmiany postaw dorosłych, poszerzać rodzicielskie kwalifikacje, przekonując, jak wielki wpływ na zdrowie emocjonalne najmłodszych ma głośne czytanie, wreszcie wspiera tych, dla których takie działania wychowawcze są czymś naturalnym.

Na stronach promujących kampanię odnaleźć można między innymi jasno sprecyzowane kryteria wyboru książek szczególnie polecanych do głośnego czytania. W oparciu o nie powstała wciąż rozbudowywana Złota Lista Lektur, na której znajduje się obecnie 120 tytułów - opowieści, bajek i baśni, które rozwijają wyobraźnię, przenoszą pozytywne wzorce zachowań, uczą wartości.

W opisach książek pojawiają się adnotacje zwracające uwagę dorosłych na te fragmenty, które mogą utrwalać negatywne stereotypy. Wskazują miejsca, które powinno się czytać krytycznie - np. "Porwanie w Tiutiurlistanie" wykorzystuje stereotyp złego Cygana, a w wierszach Marii Konopnickiej odnaleźć można opisy "niewinnej" przemocy dzieci wobec zwierząt.

W trosce o to, by dobrych i pięknych książek było jak najwięcej, Fundacja rozpisała Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec kwietnia. Rok 2007 to setna rocznica urodzin autorki "Dzieci z Bullerbyn"; może uda się odkryć talent na jej miarę?

Niezwykle ważną częścią działalności ABCXXI jest upowszechnianie programu "Czytające Szkoły" i "Czytające Przedszkola". W 2577 placówkach, w których nauczyciele wprowadzili regularne spotkania z książką, skuteczność takich działań potwierdziły badania - uczniowie lepiej radzą sobie z podejmowaniem zadań szkolnych, w większym stopniu rozumieją teksty, podniósł się także poziom ich wypowiedzi ustnych i pisemnych.

Co roku okazją do wspólnego świętowania są obchodzone 14 października Urodziny Kubusia Puchatka (ostatnio skończył 80 lat). Do cyklicznych akcji należą też "Mikołajki z Mikołajkiem" czy "Zima z książką", pięciokrotnie organizowano Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Kilka lat temu wprowadzono również Program "Czytanie zbliża", którego celem jest integrowanie dzieci niepełnosprawnych i zdrowych (brak reakcji dziecka na lektury może pomóc rodzicom w diagnozowaniu zaburzeń rozwojowych).

Spotkania z postaciami z bajek odbywają się nie tylko w dużych miastach, ale także w małych ośrodkach. W całej Polsce jest już 1943 liderów i koordynatorów różnych projektów. Programem głośnego czytania mają zostać również wkrótce objęte więzienia, szpitale i domy dziecka.

Poza promocją czytelnictwa Fundacja ABCXXI przypomina rodzicom o konieczności kontrolowania programów telewizyjnych, proponuje kompleksowy program kształtowania systemu wartości, co wydaje się szczególnie ważne w kontekście toczącej się obecnie dyskusji o szkolnictwie. W oparciu o metodę Lindy i Richarda Eyre, autorów książki "How to Teach Your Children Values" ("Jak uczyć swoje dzieci wartości"), powstał program "Szkoła z charakterem": w rozmowach, dyskusjach, a przede wszystkim w codziennych sytuacjach uczniowie mają przepracować w ciągu kilku lat edukacji dwanaście uniwersalnych wartości, uzgodnionych wcześniej z rodzicami. Szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, odwaga, sprawiedliwość, mądrość czy solidarność - wszystko to, nabierając konkretnego znaczenia, ma pomóc dzieciom wykształcić w nich mechanizmy samokontroli, tak by łatwiej było im dokonywać moralnych wyborów i poruszać się w świecie, w którym płynne stają się wszelkie granice i normy.

Z roku na rok dzięki Fundacji ABCXXI wzrasta świadomość społeczna (wg badań w 2004 r. wpłynęła ona na zmianę zachowań 1/3 Polaków, obecnie znajomość inicjatyw deklaruje 85 proc. respondentów). Konsekwentne pokazywanie najmłodszym i rodzicom tego, jak wiele można zyskać, otwierając się na tysiące możliwych światów, jakie proponuje literatura, przynosi wymierne efekty.

Być może do bardziej opornych przemówi wizja zawarta w piosence promującej kampanię "Cała Polska Czyta Dzieciom": samotne, porzucone postaci z bajek, rdzewiejąca lokomotywa, śpiąca kamiennym snem królewna... Lektury uczą dzieci empatii, którą w dorosłym życiu z pewnością będą wykazywały wobec innych.

Wszystkich, którzy szukają inspiracji do głośnego czytania, odsyłamy na stronę . W 2006 roku Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom za wyjątkową aktywność i działania promujące czytelnictwo otrzymała nagrodę Międzynarodowej Izby Książek dla Młodych (IBBY) - Asahi Reading Promotion Award. Jubileuszowy, V Finał kampanii odbędzie się 26 marca 2007 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]