Reklama

Ładowanie...

Co to znaczy: prześladować z powodu religii

Co to znaczy: prześladować z powodu religii

23.11.2020
Czyta się kilka minut
P

Państwa na całym świecie wprowadzają coraz więcej przepisów ograniczających wolności religijne, choć przypadków bezpośredniej agresji wobec osób wierzących nieznacznie ubywa – to wnioski z opublikowanego właśnie raportu amerykańskiego Pew Research Center. Zdaniem badaczy, już 52 państwa można uznać za znacznie ograniczające swobodę wyznania; Polska w tym rankingu sytuuje się w trzeciej, przedostatniej grupie krajów, z niskim (choć nie najniższym) wskaźnikiem restrykcji.

Sytuacja wierzących pogorszyła się najbardziej w Azji i rejonie Pacyfiku: raport PRC wymienia nie tylko wypędzenia muzułmańskich Rohingów w Mjanmie, ale także mniej znane przypadki dyskryminacji i prześladowań: więźniów religijnych (również wyznawców islamu) w Uzbekistanie; w Armenii arbitralne zatrzymania wyznawców bahaizmu, monoteistycznej religii z korzeniami w Persji; deportacje misjonarzy Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego z Filipin; wreszcie: zakazy działalności w Chinach dla członków ruchu Falun Gong i mniejszych wspólnot chrześcijańskich, a także przetrzymywanie przez ten kraj w obozach od 800 tys. do 2 mln Ujgurów, Kazachów i innych muzułmanów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]