Reklama

Co się stało z marsjańską wodą

Co się stało z marsjańską wodą

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Dawno temu po powierzchni Marsa płynęły rwące rzeki, a fale rozbijały się o brzegi akwenów. Co zmieniło tę planetę w pustynię? To tak ważna zagadka, że cztery agencje kosmiczne w tym samym czasie wysyłają na Marsa trzy misje, które mają ją rozwiązać.
Fot. G. Neukum / ESA / DLR / FU BERLIN
M

Mangalyaan – pierwsza marsjańska misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych – jest już w drodze od kilku tygodni. Co prawda jej głównym celem jest udowodnienie, że Indie potrafią wysłać statek kosmiczny na Marsa, ale na pokładzie znajdują się także urządzenia do badania stanu marsjańskiej atmosfery.
MAVEN, misja NASA, została wystrzelona w poniedziałek 19 listopada. Jak tłumaczy dr Robert Lillis, jeden z naukowców pracujących nad misją, jest ona pierwszą całkowicie skupioną na badaniu, jak Mars stracił oceany i znaczną część powłoki gazowej.
ExoMars jest trzeci w kolejce. Zostanie wysłany w 2016 r., wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i rosyjską agencję Roskosmos. Dr Olivier Witasse, koordynator misji ze strony europejskiej, wyjaśniał, że ExoMars zajmie się m.in. analizą cząsteczek bardzo rzadko występujących...

6554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]