Reklama

Co oznacza miłowanie nieprzyjaciół?

Co oznacza miłowanie nieprzyjaciół?

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Słyszeliście, że powiedziano: »Oko za oko i ząb za ząb«. A ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi" (Mt 5, 38-39).
S

Słowa Jezusa są wymagające i "niebezpieczne". W różnych sytuacjach międzyludzkich powoływano się na nie, aby wywrzeć presję na osobie skrzywdzonej po to, by w imię chrześcijańskiej wiary przebaczyła nawet temu krzywdzicielowi, który nie okazuje skruchy, za to zachowuje się arogancko.

Niektórzy uważają bowiem, że słowa Jezusa są wezwaniem do bezwarunkowego przebaczania oraz usankcjonowaniem postawy niekonfrontacyjnej wobec zła. Czy rzeczywiście to miał Jezus na myśli? Z punktu widzenia etyki nie ma wątpliwości, że całkowity brak oporu wobec zła jest postawą irracjonalną i nieusprawiedliwioną, niezgodną z resztą nauczania wczesnochrześcijańskiego, pełnego zachęty do walki ze złem, unikania zła czy ucieczki przed nim. Co w takim razie może być wyzwalającego w postawie "nadstawiania drugiego policzka"?

Lektura literacko-historyczna całego ustępu...

3056

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]