Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Co możemy zrobić?

Co możemy zrobić?

29.08.2015
Czyta się kilka minut
W okrągłe rocznice porozumień sierpniowych lubię wracać do relacji z tamtych wydarzeń, zwłaszcza tych, które powstawały na gorąco.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
T

To, co w dziś pisanych książkach jest schłodzone albo zabarwione nowymi, na ogół negatywnymi emocjami, tam wrze spontanicznie i wesoło. Taka erupcja nadziei, z jaką mieliśmy do czynienia latem 1980 r., nie zdarza się w Polsce często. Działał efekt kuli śnieżnej: do pierwszych odważnych dołączali następni; szybko rosnąca liczba robiła wrażenie, więc pojawiali się kolejni. Mówiąc o rodzącej się Solidarności, rychło przestano posługiwać się tysiącami czy nawet setkami tysięcy, mówiono o milionach. Kładliśmy się spać w państwie „partyjnym”, a obudziliśmy się w „solidarnościowym”.

Złudzenie? Być może. A jednak pamiętam, że zmieniła się atmosfera na ulicach, innym językiem mówili nauczyciele w szkole, nawet gazety, ciągle przecież kontrolowane przez władzę, zaczęły się zmieniać. Czytam „Etykę solidarności” i przypominam sobie, że tak właśnie było: ludzie wyszli z kryjówek. „Jesteśmy...

3852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]