Reklama

Ciężkie czasy dla monopoli

Ciężkie czasy dla monopoli

08.01.2007
Czyta się kilka minut
To, że w czasach globalizacji i konkurencji międzynarodowej muszą istnieć w Polsce wielkie podmioty gospodarcze, jest oczywistością. Oczywistością jest jednak także to, że takie wielkie firmy, w pojedynkę bądź w następstwie zmowy kartelowej, mogą wykorzystywać swoją pozycję na rynku krajowym do realizacji zysków monopolowych. Mogą, jeżeli pozwolą im na to stosowne organy państwa.
I

I bardzo długo pozwalały. Dlatego z radością należy przyjąć ostatnie decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nakładające drakońskie kary na Telekomunikację Polską (w wysokości 350 mln złotych) i największe polskie banki (Pekao SA, PKO BP, ING Bank Śląski, BPH, BZ WBK, Kredyt Bank, Bank Millennium zapłacą po kilkanaście milionów zł) za zbyt wysokie ceny swoich usług.

Na tych decyzjach zyskają klienci, którzy do tej pory korzystając z Neostrady zmuszani byli do płacenia abonamentu telefonicznego (mimo że z telefonu nie korzystali), a regulując rachunki kartą płacili wysokie, bo wynoszące 1,5-2,5 proc. prowizje (formalnie płacił je sprzedawca, ale naiwnością byłoby przypuszczenie, że prowizji tych nie przerzucał na klientów, podnosząc ceny). Skorzystają, jeżeli działania Anny Streżyńskiej i Cezarego Banasińskiego...

1207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]