Reklama

Ciemne chmury nad brexitem

Ciemne chmury nad brexitem

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Poufny brytyjski rządowy raport na temat skutków brexitu, który wyciekł do mediów, nie napawa optymizmem.
W

Wynika z niego, że niezależnie od tego, czy i jaką umowę uda się Londynowi zawrzeć z UE, brytyjska gospodarka i tak na tym ucierpi. W przypadku zawarcia nowej umowy handlowej krajowe PKB w ciągu 15 lat może być mniejsze o 5 proc., a w przypadku braku umowy (czyli tzw. twardego brexitu) nawet o 8 proc. Co więcej, nawet jeśli Wielka Brytania utrzymałaby dostęp do wspólnego rynku, co wydaje się mało prawdopodobne, to też należy przygotować się na spowolnienie brytyjskiej gospodarki. Negatywnie dotknięte zostaną wszystkie regiony państwa, w tym Londyn. Potencjalne umowy z USA czy Chinami nie zrekompensują tego Brytyjczykom.

Najbardziej radykalni zwolennicy opuszczenia Unii starają się raport lekceważyć, jako jedynie wstępną analizę – lub nawet sugerując, że to tylko gra polityczna. Trudno jednak uciec od pytania, czy Wielka Brytania naprawdę powinna opuszczać Unię. Tym bardziej że w ostatnich tygodniach zwolennicy pozostania w Unii zaczęli zyskiwać przewagę w sondażach.

Brak umowy jest lepszy niż zła umowa – zwykła mówić premier Theresa May. Teraz można dodać, że bez względu na umowę lub jej brak, dla Wielkiej Brytanii skończy się to raczej źle. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]