Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ciemne chmury nad brexitem

Ciemne chmury nad brexitem

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Poufny brytyjski rządowy raport na temat skutków brexitu, który wyciekł do mediów, nie napawa optymizmem.
W

Wynika z niego, że niezależnie od tego, czy i jaką umowę uda się Londynowi zawrzeć z UE, brytyjska gospodarka i tak na tym ucierpi. W przypadku zawarcia nowej umowy handlowej krajowe PKB w ciągu 15 lat może być mniejsze o 5 proc., a w przypadku braku umowy (czyli tzw. twardego brexitu) nawet o 8 proc. Co więcej, nawet jeśli Wielka Brytania utrzymałaby dostęp do wspólnego rynku, co wydaje się mało prawdopodobne, to też należy przygotować się na spowolnienie brytyjskiej gospodarki. Negatywnie dotknięte zostaną wszystkie regiony państwa, w tym Londyn. Potencjalne umowy z USA czy Chinami nie zrekompensują tego Brytyjczykom.

Najbardziej radykalni zwolennicy opuszczenia Unii starają się raport lekceważyć, jako jedynie wstępną analizę – lub nawet sugerując, że to tylko gra polityczna. Trudno jednak uciec od pytania, czy Wielka Brytania naprawdę powinna opuszczać Unię. Tym bardziej że w ostatnich tygodniach zwolennicy pozostania w Unii zaczęli zyskiwać przewagę w sondażach.

Brak umowy jest lepszy niż zła umowa – zwykła mówić premier Theresa May. Teraz można dodać, że bez względu na umowę lub jej brak, dla Wielkiej Brytanii skończy się to raczej źle. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]