Reklama

Ciekawostki

Ciekawostki

26.02.2018
Czyta się kilka minut
K

Kubańska choroba

24 amerykańskich dyplomatów pracujących na Kubie w 2016 oraz 2017 r. skarżyło się na zawroty głowy, bezsenność i zaburzenia poznawcze. Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii, którzy przeprowadzili skany mózgu oraz testy poznawcze, nie potrafili wskazać źródła tych objawów. Podobno ich pojawienie się poprzedzały uciążliwe dźwięki, co napędzało spekulacje, że dyplomaci padli ofiarą ataku bronią soniczną. Symptomy wyjaśnić może jednak także praca w stresie.

Auto nie wróci

Tesla Roadster, wyniesiony w kosmos na początku lutego na pokładzie rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX, prawdopodobnie nie powróci na Ziemię, by spłonąć w atmosferze. Szanse, że się to stanie w ciągu najbliższego miliona lat, zostały oszacowane na 6 proc. Nieco mniejsze – 2 proc. – szanse są na to, że skończy w atmosferze Wenus. W najbliższym czasie samochód wielokrotnie przetnie orbitę Marsa, Ziemi i Wenus, zbliżając się do tych planet i komplikując trajektorię lotu.

Test na wstrząśnienie

Agencja Leków i Żywności (FDA) w USA zaaprobowała test krwi na wstrząśnienie mózgu. Opiera się on na wykrywaniu dwóch białek, które uwalniane są do krwi po urazie mózgu. Nowe testy wykluczą konieczność stosowania drogich i mniej efektywnych skanów mózgu. Wstrząśnienie jest powszechnym problemem wielu grup zawodowych, zwłaszcza żołnierzy i sportowców. Na opracowanie testu Departament Obrony przeznaczył ponad 100 mln dolarów. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]